Strefa specjalnej troski

By | 10:55 Leave a Comment

 

.*


Szydłowiec rozwija się przemysłowo” twierdzi burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

W jednym z wywiadów w rozmowie o strefie przemysłowej S2 dodaje “Myślę, że będzie to strefa jedna z większych, myślę że nawet będzie mógł nam jej pozazdrościć Radom.” Myślenie podobno ma przyszłość. Jak jest w rzeczywistości? Ile w tym przypadku warte są słowa i jak bardzo są przemyślane? Przekonajmy się poznając kilka faktów. Strefa przemysłowa S2 w Szydłowcu została powołana do życia dokładnie 10 lat temu. Od tego czasu funkcjonuje w niej 0 firm w których zatrudnienie znalazło 0 osób (słownie: zero). Choć w 2018 roku burmistrz zapewniał, że w strefie przemysłowej “powstanie zakład z branży logistycznej, w którym pracę znajdzie zgodnie z zapewnieniem inwestora ok.150 osób”. Skończyło się na zapewnieniach i życzeniach miłego dnia. 

Następnie miała się w rzeczonej strefie instalować firma z branży maszyn rolniczych, która wg. słów Pana burmistrza powinna docelowo zatrudnić 100 osób, choć sama firma deklarowała zatrudnienie 10-15 pracowników.  Nie zatrudniła nawet jednej osoby. Obecnie trwają prace na dwóch działkach. Pierwsza inwestycja dotyczy hali magazynowej firmy Toolmex, w której prawdopodobnie znajdzie zatrudnienie kilkanaście osób. W jakim terminie, nie sprecyzowano. Drugim inwestorem, który rozpoczął prace budowlane jest firma z branży basenów kąpielowych, która w 2018 roku zadeklarowała zatrudnienie 45 pracowników.  Kiedy to nastąpi? Podobnie jak powyżej. W międzyczasie zlikwidowany został największy zakład produkcyjny, czyli "Biella". Pracę straciło prawie 200 osób. Zatem bilans funkcjonowania strefy przemysłowej w Szydłowcu na dzień dzisiejszy (17.08.2020) wynosi 0 zatrudnionych, 200 zwolnionych. Rzeczywiście jest się czym chwalić. Innym pozostaje tylko wstyd i zazdrość. 

Dla porównania, tak wygląda strefa przemysłowa S2 w Szydłowcu:

strefa przemysłowa w Szydłowcu

a tak część Podstrefy w Radomiu na Wośnikach:

strefa ekonomiczna Radom-Wośniki


Kilka informacji o Podstrefie Radom należącej do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: Na jej terenie działa ponad 40 przedsiębiorców w czterech rejonach inwestycyjnych (Radom, Wyszków, Pionki i Ożarów Mazowiecki), zapewniają oni miejsca pracy dla 4,5 tys. osób. Do tej pory przedsiębiorcy zainwestowali tam prawie 800 mln zł.  Rejon inwestycyjny Podstrefy Radom cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, niemal ¾ ze 128 ha jest już zagospodarowane, do dyspozycji inwestorów jest jeszcze 34 ha. (info: tsse.arp.pl). 

Różnice widoczne gołym okiem, ale chyba nie dla wszystkich. Czy szydłowiecka strefa przemysłowa wytrzymuje konkurencję? Niech osądzi specjalista okulista.

Beck - "Dreams":



*obraz - Phillippe Jolyet "The Puppet Show" 1893 r.

linki:

wypowiedź burmistrza 05.08.2020 r.

wypowiedź burmistrza 02.07.2020 r.

konferencja prasowa z inwestorami 2018 r.

wywiad dla Echo Dnia 2018 r.




Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: